Оттегі-химиялық элемент және жай зат. Оттектің қасиеттері, алынуы және қолданылуы. «Оттекті түрлі әдістермен алу.» «Сутек асқын тотығын катализатор қатысында айыру арқылы оттек алу.»

Сабақтың тақырыбы:Оттегі-химиялық элемент және жай зат. Оттектің  қасиеттері, алынуы және қолданылуы. «Оттекті түрлі әдістермен алу.» «Сутек асқын тотығын катализатор қатысында айыру арқылы оттек алу.»
Сабақтың мақсаты:Оттегі-химиялық элемент  жайлы, оттектің  қасиеттері, алынуы және қолданылуын қарастырып, білімдерін одан әрі жетілдіру.Оттегінің пайдасын зиянын білу, «Оттексіз тіршілік жоқ екенін біле отырып,өмірдің химиямен байланысын ұғындыра отырып қызығушылық тудыру.Табиғатты аялауға,ауаны ластамауға, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
 НәтижесіОттегі-химиялық элемент  жайлы, оттектің  қасиеттері, алынуы және қолданылуын қарастырып, білімдерін одан әрі жетілдіреді.Оттегінің пайдасын зиянын біледі, «Оттексіз тіршілік жоқ екенін біле отырып,өмірдің химиямен байланысын ұғындыра отырып қызығушылық туады.Табиғатты аялауға,ауаны ластамауға, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиеленеді.
Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта, слайдтар,флипчарт қағазы ,маркер,стикер.смайликтер, түрлі –түсті қағаздар, Д.И.Менделеев  суреті, Д.И.Менделеев  кестесі,сызба нұсқалар,кішітіректер,оқулық,есептер мен жаттығулар жинағы,тақта,слайдтар,суреттер,сызба-суреттер. Сутек асқын тотығын , марганцовка,сынауықтар,спиртшам,газ жинайтын тұрғы мен ыдыстар т.б.
Қызығушылығын арттыруСлайд көрсету,флипчарт
Жаңа сабақОттегі-химиялық элемент және жай зат. Оттектің  қасиеттері, алынуы және қолданылуы. №3 көрсетілім.3.1.  «Оттекті түрлі әдістермен алу.»

№4.З.т. «Сутек асқын тотығын катализатор қатысында айыру арқылы оттек алу.»

КезеңУақытСабақ бөлімдерінің мақсатыСабақтың өту барысыОқушының Іс-әрекетіСабақтың әдісі 

Бағалау

Білім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10минҰйымдастыру кезеңі.

Сабаққа психологиялық дайындық.

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын сұрау. Ой қозғау.

Тест жұмысы.

Қызығушылықты ояту.

Жұмбақ шешу

Топқа бөлу.2топ.

Орнымыздан тұрайық,

Көзімізді жұмайық.

Әдемі ойлар ойлайық,

Әдемі ойлар ойлап ап,

Жаңа сабақ бастайық.

 

Ой қозғау.

 

Тест жұмысы.

Жұмбақ

1.Көре алмайсың көзбенен,

Айту қиын сөзбенен.

Далада да,үйде де,

Бірге жүреді бізбенен.(оттегі)

2.Иісі дәмі де жоқ ұсталмайды,

Ол болмаса,

тіршілік өмір де жоқ.

Ол болмаса отын да тұтанбайды,

Қалады қарауытып көмір боп шоқ. (оттегі)

 

 

 

 

 

 

Әдемі ойлар ойлау.

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау.

 

Тест жұмысын орындайды..

 

Жұмбақты шешу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жекеден топтастыру әрекеті

 

Жалпы барлығына берілген тапсырма

Жарайсың!

(ф.б.)

 

 

Жарайсың!

(ф.б.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик(ф.б. )

 

 

Жұп арқылы бағалау(ф.б.)

Смайлик(ф.б. )

 

 Түсіну10 мин Оқулықты қарастыру. Сандарды сөйлету ойыны.

Табиғаттағы фото синтез процесін қарастыру. Кластер құрастыру.

Диалог құру.

….Реакция теңдеуін жаздыру.

 

Сандарды сөйлету ойыны.

 

 

Табиғаттағы фото синтез процесін қарастыру.

Кластер құрастыру.

 

Диалог құру.

.Реакция теңдеуін жаздыру.

 

Оқулықты қарастырады. Сандарды сөйлетеді.

 

Табиғаттағы фото синтез процесін қарастыру. Кластер құрастырады. Диалог құрастырады.

….Реакция теңдеуін жаздыру.

 

Топпен жұмысТоп бір-бірін бағалау.
Қолдану10минОй толғаныс:Есептер мен жаттығулар орындау. Оттегінің бүлдіргіш әсерін қарау: Оттегінің маңызын қарастыру.Есеп №5,10

Жаттығу

Оттегінің бүлдіргіш әсерін қарау :

Оттегінің маңызын қарастыру.

Есептер шығарады жаттығулар орындайды. Оттегінің бүлдіргіш әсерін қарайды

Оттегінің маңызын қарастырады.

Топпен жұмыс«Екі жұлдыз ,бір тілек» (ф.б.)

 

 

Сергіту сәті

 

2 минСергіту сәті

 

Сергіту сәтін орындату

 

Видио роликтен қарап орындайды

 

Жалпы барлығы бірге орындау.Жарайсыңдар! (ф.б.)

 

Талдау5 минТалдау. 18-суретті қарастыру.1-5сызбанұс

қаларды қарастыру.

Вен диаграммасын толтыру.

Сызба –суреттер арқылы әңгімелеу.

18-суретті қарастыру.

1-5сызбанұсқа

ларды қарстыру.

 

Вен диаграммасын  толтыру.

Сызба –суреттер арқылы әңгімелеу.

 18-суретті қарастыру.

1-5сызбанұс

қаларды қарстыру.

Вен диаграммасын  толтыру.

Сызба –суреттер арқылы әңгімелеу.

Топпен жұмысӨзара бағалау(ф.б.)
Жинақтау(синтез)6 минАлған білімді жинақтау Тәжірибелер жасау.

 

 

 

 

Инсерт картасын жазу.

 №3 көрсетілім.3.1.  «Оттекті түрлі әдістермен алу.»

№4.З.т. «Сутек асқын тотығын катализатор қатысында айыру арқылы оттек алу.»       Инсерт картасын жазу.

Не білеміз?

Не білгіміз келеді?

Не үйрендік?

Тәжірибелер жасайды,

 

 

 

 

Инсерт картасын жазады.

Топпен жұмысСмайлик(ф.б.)

 

 Бағалау2 минСабақ барысында оқушы көзқарасы «Бағдаршам»Оқушының сабақ соңындағы түйін сөзі

Бағдаршамды таңдау

Қорыту өз сабақтарына баға беру.Ой түйін формативті бағалау.Сабақ барысындаЖиынтық бағалау
Дамыту.21,22,24,25 оқу , №8,9 есеп шығару, Оттегі туралы мәлімет жинақтау.