Халық қолөнері. Ағаш өңдеу өнері.

86

 

Сабақтың тақырыбы : Халық қолөнері.   Ағаш өңдеу өнері.

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: оқушыларды халық  қолөнеріндегі ағаш өңдеу өнерінің

түрлерімен  жете таныстыру.

2.Дамытушылығы: ой – қиялын, шығармашылығын, талдау, жинақтау қабілеттерін дамыту.

  1. Тәрбиелігі: ұлттық өнер түрлерін қастерлеуге, сақтауға, оны дамытуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі : Ыдыс-аяқтар, ою-өрнек түрлері, иллюстрациялар, тірек-сызба, тапсырмалар.

Сабақтың әдістері : Қызығушылығын ояту, көрнекілік, сұрақ – жауап, ойын.

Сабақтың түрі: Дамыта оқыту.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру  кезеңі: Оқушылармен  амандасу, сабаққа  қатысымын  қадағалау, құрал-жабдықтарын  түгендеу

  1. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың  үй  жұмысын  тексеріп,  жіберген  қателерін  түзеу.

III.Жаңа  сабақ

Қызығушылығын ояту

Мұғалім сөзі:

Қазақ халқында ең кең тараған қандай өнер түрін білесіңдер?

-Қолөнер.

Мұғалім тақтаға суреттерді іледі. Соның ішіндегі қолөнерге жататын суреттерді (сырмақ, ұлттық киім, машина, ғаламтор) оқушылар ажыратады.

 

-Сонымен қолөнерге не жатады?

-Ағаштан жасалған бұйымдар, зергерлік бұйымдар, тігілген киімдер, ер-тұрмандар

Мұғалім: — Ендеше, бүгінгі сабағымызда қолөнер түрі ағаш өңдеу өнеріне тоқталайық.

— Ерте кезде ыдыс – аяқтарды неден жасаған? (Ағаштан ойып жасаған)

— Қандай ыдыстар жасаған? (Ет салатын табақтар, келі-келсап)

— Ожауды да ағаштан жасаған

— Тек ыдыс-аяқтар жасаған ба? (-Сандық, кебеже жасап ойған,  киіз үйді де жасаған)

Тірек –сызбамен жұмыс

 

                                                             Ағаш ыдыс-аяқтар

 

Тапсырма : Тірек – сызбадағы бос торкөздерді қажетті сөздермен немесе суреттермен толтырыңыз.

Ожау                      тегеш                 тостаған              келі-келсап             таба

 

 

 «Адасқан сөздер» ойыны

Сөздерді ретімен орналастырып мақал-мәтелді құрастыру: (Тақтада сөздер ретсіз орналасып, ілінеді.)

Шешеннің сөзі мерген, ісіңе сен, күшіңе сенбе, шебердің көзі мерген.

Дұрыс жауабы: Шешеннің сөзі мерген, шебердің көзі мерген.

                            Күшіңе сенбе, ісіңе сен.

Тапсырма

Қымызға    арналған   ожаудың   суретін  салуды  кезең бойынша  көрсете  отырып,  альбомдарына   орналастыру.

           Білімді бекітуге арналған тест сұрақтары.

 

1 Ағаштан жасалған ыдыс

а) саба

ә) сандық

б) келі-келсап

2 Ағаштан жасалған бұйымдар

а) кебеже, сандық

ә) балға, төс

б) қоржын, аяққап

 

3Ағаш түрлері

а) терек, қайың

ә) қына, балдыр

б) меңдуана, алоэ

Өзін-өзі бағалау парағы

 

 

Р/с

 

Тапсырмалар

Мұғалім

берген

ұпай саны

Оқушының

жинаған

ұпай саны

 

Баға

1. Сұрақтар 6
2. Тірек-сызбамен жұмыс 10
3. Мақал-мәтелдің орнын тап 4
4. Ожаудың суреті 8
5. Тест 3
Барлығы 31

Бағалау кретерийі: 31-35 ұпай – «5»,  21-30 ұпай – «4»,15-20 ұпай – «3».

 

 

 

БӨЛІСУ
Алдыңғы жазбаПлакат өнері
Келесі жазбаИллюстрация