Лепті сөйлем

Тақырыбы: Лепті сөйлем
Мақсаты: Лепті  сөйлемнің жасалу жолдарын, түрлерін түсіндіру. интонациялық ерекшелігін ұғындыру, ынтымақтастықта баулу.

 

Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші:Лепті сөйлемнің түрлерін, жасалу жолдарын біледі, сөйлемнің түрлерін ажырата алады, ынтымақтастықта жұмыс атқарады
Жұмыс түрі:ТоптықМодуль:СТО, ДО,Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,
Мұғалімнің жазбалары:                                                                        Әдісі: Сұрақ-жауап, миға шабуыл, топтастыру т.б

 

Сабақ кезеңдеріМұғалімнің әрекетіОқушының әрекетіКүтілетін нәтижеРесурстар
1ҰйымдастыруТрениинг

«Мен басқаның көзімен…»

Топтарға бағалау парағының түсі бойынша бөлемін.

Топ ережесін сақтап отыруларын ескерту.

Бір-біріне мақтау сөздер айтады

 

Топтарға бөлінеді,

Бағалау парақшасымен танысады

Көңілдері көтеріледі

 

 

Сабақ кезеңдерімен танысады

Топ ережесі
2«Миға шабуыл»

Үй тапсырмасын тексеру

Төмен және жоғары дәрежелі сұрақтар қою.

1.Сөйлем дегеніміз не? Оның түрлері.2. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Оның тәсілдерімен түрлері.3. Сұраулы сөйлемнің түрлері, жасалу жолдары қандай?

Өткен тақырыпты естеріне түсіреді, сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді, бірін-бірі толықтырып отырадыӨз ойларын айтады. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлерін біледі.Бағалау парағы
3Қызығушылық оятуМысалдарды тақтадан оқимын.1. Тұр орныңнан! 2. Алақай, әжем келе жатыр. 3.Қазақстанның Тәуелсіздігі жасасын! 4.Әттеген-ай!-деді Айша. 5.Шіркін, кең жайлауда болсам ғой. 6. Түу, сіз қызық адам екенсіз!7.Құдай-ау! Ол бүгін келмеді-ау!Мылдарды оқып, қандай мағынаны білдіріп тұрғанын айтады,Лепті сөйлемнің ережесін мысалдарды талдай отырып, шығарады.Интербелсенді тақта
4Жаттығулармен жұмысІ топ: 38-жаттығу

Мақсатын түсіндіремін

 

 

 

 

 

 

 

ІІ топ: 39-жаттығу

 

Айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлерін анықтап, қай шаққа тән екенін айтады,лепті сөйлемдер қандай көңіл-күйлерді танытып тұрғанын айтады

 

Мәтінді оқып,лепті сөйлем түрлеріне  мысалдар жазады

Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлерінианықтайды,

лепті сөйлемнің түрлерін біледі, шақ категорияларын естеріне түсіредібірлесе жұмыс атқарады

 

«Ата даңқы-ұрпаққа үлгі» тақырыбында пікір алмасады.

Оқулық

 

Бағалау парақша-лары

5Постер қорғауЛепті сөйлемнің мағыналық түрлері2 топ та берілген тақырып бойынша топпен жұмыс жасайды.Әр топ өз постерлерін қорғайды, 2жұлдыз ,1 тілек айтадыМаркер

Постер

Бағалау парақша-лары

6ВЕНН диаграммасыІ топ: Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлем

ІІ топ: Сұраулы сөйлем мен лепті сөйлем

Салыстырып, ұқсастықтарын, ерекшеліктерін постерге түсіредіТоппен жұмыс жасайды, тақтаға шығып қорғайды және әр топ бірін-бірі толықтырады.Маркер

П Бағалау парақша-лары остер

7Сабақты қорытындылау

Тест тапсырмасы

2 топқа 5 тест сұрағын белгілеуге  беремін.

5- «5»,4-«4»,3- «3»

Жауаптарын бірлесе отырып белгілейдіШкалаға сүйене отырып бағалайдыТест парақша-лары Бағалау парақша-лары

 

8Үй тапсырмасыМақсатын түсіндіремін41-жаттығуоқулық
9БағалауБағалау парақшасындағы кезеңдер бойынша  топтар өздерін бағалап отырады және қорытынды баға шығарадыТоп басшылары және мұғалім бағалайдыБағалау парақша-лары
10РефлексияТолыру үлгісін айту+  —  қызықты (әр торға 1-1 сөзден жазады)