Абай Құнанбаев «Жаз»

ПәніАна тілі   3-сынып
Сабақтың тақырыбы:Абай Құнанбаев «Жаз»
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Автор туралы мәлімет бере отырып, өлеңнің мазмұнын, негізгі идеясын ұғынуына жағдай жасау.

Дамытушылық: танымдық қызығушылығын арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады.Өлеңді өмірмен байланыстыра отырып сөйлеу мәдениеттерін арттырады.

Тәрбиелілік:топтық жұмыс істеуге баулу, өзара көмекке, ынтымақтастыққа,табиғатты аялау сезімдерін оятуға тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже Өлеңнің мазмұнын түсінеді, қортынды жасайды  Сөйлеу мәдениеті мен шығармашылық қабілеті артады.Өмірден мысал келтіреді.Өз ойларын дәлелдей алады.
СілтемеОқулық 3 сынып,сабақ жоспары.
Сабақта қолданылатын материалдар:1.     Оқулық

2.Интербелсенді тақта,слайдтар, смайликтер

Ұйымдастыру кезеңі:Психологиялық дайындық

Құлпыра берші, кең дала,

Гүліңді күнде терейін

Жапырағыңмен жасыршы

Құшағыңа енейін.

 Мұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті
Қызығушылығын ояту:Сыныпты топқа бөлу(жаз айлары бойынша)Оқушылар топтарға бөлінеді, топ басшысын сайлайды.

1-топ:Қызғалдақ

2-топ: Түймедақ

3-топ: Роза

Үй тапсырмасын тексеруБіз қандай тарауды ақтадық?

Осы тарау бойынша эссе жазу.

«Табиғат- менің өз үйім»

жазып келген эсселерін оқиды.

Мағынаны тану кезеңі.Бейнероликтен«Жаз мезгілі»

туралы слайд көреді.

«Миға шабуыл»

-Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?

-Оны неден аңғардың?

 

Абай Құанабаев туралы не білеміз?Сызбаға түсіру.

Оқушылар бейнеролик бойынша тұжырым жасап,жаңа тақырыпты анықтайды.

 

 

 

Абай Құнанбаев туралы білетіндерін сызбаға түсіреді.

 Оқулықпен жұмысЖаз өлеңін іштей оқып танысады.Оқушылар оқып  шығады.
 Дәптермен жұмысТүртіп алу стратегиясы бойынша белгілеп алған түсініксіз сөздерге түсіндірме жұмысын жүргізеді.Күркіреп-өзеннің ағып жатқан дыбысы.

Шұрқырап-кісінейді.

Шалғын-жайылым

Жоны-арқасы

Сергіту сәтіӘуенмен қимыл-қозғалыс жаттығуларыӘуенмен қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасайды
Тапсырма1-топ:Жаздыгүнгі табиғат

2-топ: Жаз мезгілі туралы мақал-мәтелдер, өлеңдер құрастыру.

3-топ: Жазғы жайлау

Постер қорғайды

Берілген тақырыптар бойынша қорғап шығады.

 Қорытынды«Авторлық орындық» соған отырып, балалар өлеңді оқып шығады
Үй тапсырмасыӨлеңді жаттау.Өлең бойынша сурет салуТапсырманы күнделіктеріне жазып алады
 БағалауТоптық жұмыс нәтижелерін, жеке жұмыс нәтижелерін қортындылап бағалау.Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.
Рефлексия -Топ ішінде қалай жұмыс жасадыңдар?

-Сабақ ұнады ма?

Оқушы жауаптары