Қ. Жармағамбетов. Дуадақ

Сабақтың тақырыбы: Қ. Жармағамбетов. Дуадақ

Сабақтың мақсаты:

1.Қ.Жармағамбетовтың Дуадақ әңгімесінің мәнін түсінуге бағыттау, оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, жазба тілін дамыту.

2.Оқушылардың ой дамуын жетілдіру олардыңзейін тұрақтылығының қалыптастыруына ықпал ету

3.Оқушылардың қайырымдылыққа өлі табиғатты, тірі табиғат иелеріне қамқор болуғашақыру, ата-ана, үлкенді құрметтеуге баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың техникалық құралдары: интерактивті тақта, үнтаспа.

Сабақтың көрнекілігі: портреттер, кестелер, рейтингілік бағалау үлгісі, құстардың суреттері.

Сабақтың барысы: І. Психологиялық дайындық.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Барша жанды құрметтеп

Бас иеміз біз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Топтарға үлестірмелі карточкалар таратып, үй тапсырмасын тексереміз.

1-топ: иттің сезімталдығын иесі қалай байқады?

2-топ: майлыяққа сипаттама бер.

3-топ: ит қайғыра білеме? Ол өзінің иесін қимайтының жазушы қалай суреттеген?

4-топ: Майлыаяқты иесі неге байлап қойды?

Сұрақ-жауап:

Өз күшігінді сипаттап бер.

Иттердің қандай түрлерін білесің?

Б.Соқпақпаевтың шығармалары

Майлыаяқтың тағдыры, әңгімені әрі қарай жалғастыр.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Тақырыпты ашу мақсатында сөзжұмбақ шешу.

 

 

д
у
а
д
а
қ

 

 

 

 

 

 

 

  1. нЕрді намыс өлтіреді, … қамыс өлтіреді.
  2. Ақылсыз сұрақ беріп, ақылды … күтпе.
  3. Ақыл жастан, … тастан.
  4. Қыстың қамын жаз ойла, …. қамын қыс ойла.
  5. Ата – бәйтерек, … жапырақ.
  6. Білгенім бір тоғыз, білмегенім … тоғыз.

Сөзжұмбақ арқылы тақырыпты ашу, авторымен таныстыру.

Дуадақ құсы туралы түсінік беру. (оқушылар сөйлейді).

 

1-оқушы: дуадақ құсына сипаттама береді.

2-оқушы: дуадақ құсының түрлерімен таныстырады.

«Дуадақ» әңгімесінің авторы Қалекей Жармағамбетов.

1-оқушы: Қ.Жармағамбетовтың өмірбаянымен таныстыру.

2-оқушы: Оның шығармашылығымен таныстыру.

ІV. Мәтінмен жұмыс.

«Дуадақ» әңгімесімен диафильм арқылы таныстыру. Мәтінмен танысқан соң әр топқа мәтінді 4 бөлікке бөліп тапсырмалар беру.

Әр бөлікке ат қою, сұрақ дайындау.

Сергіту сәті

  1. Сөздік жұмыс.

Қиянат ету – жамандық жасау.

VІ. Топтарға тапсырмалар беру:

1-топ: «мәтіннің мазмұнына сай мақал-мәтел айту»

2-топ: «5 жолды өлең»

3-топ: «венн-диаграмма»

4-топ: «тірек-сызба»

VІІ. «Ішіне — сыртына» стратегиясы

Жағымды   жағымсыз

VІІІ. Сабақты қорыту.

Сабақты қорыта келе мынадай салыстырмалы кесте пайдалану.

Мәтіннің тақырыбы          «Көшер кезде»                    «Дуадақ»

Авторы

Оқиға орны

Кейіпкерлер

Жыл мезгілі

Соңы не болды?

Идеясы қадай?

ІХ. Үй тапсырмасын беру.

Х. Бағалау.