Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.

 

Тақырыбы:     Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.

 

Мақсаты:  

Материктің жер бедері мен пайдалы қазбалары туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамып, өздігінен жұмыс жасауға дағдыланады

 

Күтілетін нәтиже:Материктің жер бедері мен пайдалы қазбаларын біледі, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды

 

Көрнекіліктер:  Оңтүстік Американың   физикалық картасы. Кескін картасы. Оқулық, Интербелсенді тақта

 

Қолданылатын модульдер:

СТО, АКТ, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(диалог),Оқытуды басқару мен көшбасшылығы

 

БөлімдеріУақытМұғалімнің іс -әрекетіОқушының іс -әрекетіДерек көздер
1.Ұйымдастыру2 мин Топқа бөлу, сергіту сәті
2.Үй жұмысын тексеру

өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақ ты меңгеру ге негіз болатын қайталау тапсырмалар

7 минМатериктің ерекшеліктеріне кластер жасатқызу

Сәйкестігін тап тапсырмасы

 1.Оңтүстік Американың ерекшеліктерін кластер арқылы жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2 Зерттеушілердің зерттеген жерлерімен сәйкестігін табу

  1. Х.Колумб      а)Саргасс теңізін ашты
  2. А. Веспучи   б) Амазонка сағ жетті
  3. Ф.Магеллан  в) Оңт-бат жағ ашты
  4. А.Гумбольдт г) Табиғатын зерттеді
  5. А.Воейков     д) Клим өзінд ерекшелігі
  6. Н.Вавилов     е) Егіншілік орт зерттеді

 

Таратпа қағаздар, интерб. тақта
3.Инсерт әдісі

(топтық жұмыс) жаңа сабақты топтық жұмыс барысында оқушылардың өз беті-мен мең геруіне жағдай жасау

 

10 минМағынаны тану. Түртіп алу әдісі (инсерт әдісі)

Оқушылар мәтінді оқып шығады. Әркім өзі жеке – жеке оқиды. Оқып болған соң топ болып кестені толтырады. Өзара топ ішінде талқылайды. Бірінің білмегенін бір – біріне айтады

                                

v 

бұрыннан білемін

 

     +

Мен үшін жаңалық

 

     —

келіспеймін

 

?

 

Сұрақ пайда болды

(инсерт әдісі)

кестесі

8 минТолғаныс

Материктің пайдалы қазбаларын кластер арқылы орындатқызу және пайдалы қазбаларды әр топтарға белгілеу

 

 

 

 

 

 

 

 

 Шөгінді

 

 

Қара металлдар

 

Түсті металлдар

 

Бағалы металладар

 

 

 

Интербелсенді тақта,

 

 

 

Мұнай, табиғи газ, көмір

 

Темір, марганец, никельУран, қалайы, қорғасын, мырыш, бокситАлмас, алтын, күміс
5 минАустралия мен Оңт Америка материктерінің жер бедерлерінің ұқсастықтарын кесте арқылы жазуАустралияҰқсастығыОңтүстік АмерикаИнтербелсенді тақта, атлас
Гондваналық ежелгі платформа, таулы үстірттер бар
Қорытынды3 минПікірталас

 

«Егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз» деген тақырыпқа пікірталас жүргізу
Үй жұмысы1 мин§38 оқу, таулар мен жанартауларды анықтап кескін картаға түсіруИнтерб тақта
Бағалау1 минӘр сабақ бөлім сайын оқушы өз-өздерін бағалайдыАТЖ

 

 

 

 

Үй жұминсерткластерұқсастықпікірталасқорытБағалау парағы
Рефлексия3 минВатманға балалар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады     +       —қызықты болғаныватман

 

Сабақтың жоспары

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин.)
    • Оқушылармен амандасу
    • Кезекші есебі

Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау

 

  1. Зерделік бағында.

               Ойлан,  жұптас,  ортаға сал.

Үй тапсырмасын тексеру .

  1. Зерделі жаттығулар блогы. Жеке жұмыс

                “Геохронологиялық экспедиция” сөзөрім шешу

  1. Жер туралы ғылым.
  2. Жер қыртысының жасы туралы ғылым
  3. Жер қыртысының құртысының құрлысын, қозғалысын,    дамуын зерттейтін ғылым.
  4. Ең ежелгі Эра
  5. Жер құртысының тұрақты бөлігі
  6. Жер құртысының қозғалғыш бөлігі
  7. Жердің иілген бөлігі
  8. Герцин тау түзілісі кезіңдегі тау.
  9. Герцин тау түзілісі кезіңдегі қыр…
  10. Каспийдің дүниежүзілік мұғиттан оқшауланғандығы
  11. Каспий солтүстікнің қазіргі жер бедері айқындалған дәуір
  12. Мезозойдың алғашқы дәуірі
  13. Зерттеу бағында қалыптасқан топ

 

  1. Эра-экспедиция (топтық жұмыс)

                           Оңтүстік Америка (үй тапсырмасы)

   ( Insert картаны қолдану)

  • Жаңа сабақ “жер бедері мен пайдалы қазбалары”
  • Жаңа сабақ бойынша мәтінмен жұмыс
  • Жаңа сабақтың сызбасы. Кесте бойынша жер бедері, тек… құрлымы, геологиялық құрлымы, пайдалы қазбаларын анықталады.
  • Жер бедерін сипаттау жоспарын пайдаланады.
  • Жер бедеріне толық сипаттама беру.
  • Пайдалы қазбаларын шартты белгілері  арқылы анықтап, картамен жұмыс жасау.
  • Оңтүстік Американың батыс бөлігі, шығыс бөлігін анықтау.(сипаттау)

IV.Жаттықтыру бағында

 Пікірталас және сарамандық жұмыс

  • Жер бедерін, пайдалы қазбаларды кескін картаға түсіру. Анд тауындағы биік шындар, биік нүктесі, үсірттер, ішкі жазықтар. Амазонка ойпаты, Ла-Плата, Ориноко жазықтары.
  • Шартты белгілерді пайдаланып пайдалы қазбаларын кескін картаға түсіру
  • Пікірталас: «егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз? »

Венн диограммасы:

Солтүстік Америка және Оңтүстік Американың  жер бедерін,  пайдалы қазбаларын салыстыру.

  • ,,,,,,,,,,,,,,, (6 сұраққа жауап беру)
    1. жалпы жер көлемі
    2. халқының жалпы саны
    3. ең үлкен көл
    4. ең ұзын өзен
    5. ең ұзын тау жүйесі
    6. ең биік сарқырамасы
    7. V. Ой толғаныс
  1. бес жолды өлең
  2. Эссе – жоба.

«Табиғат байлығын қорғау, сақтау, көркейту»

 

  1. VI. Бағалау

Үйге тапсырма: §38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҰБТ- мектеп бітірушінің білім

деңгейінің көрсеткішін анықтау

факторы.

 

 

 

 

 

 

Жауапты: география пәнінің мұғалімі  Байкенова Г.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009-2010 оқу жылы.

 

Оқушылардың білімін , білігін және дағдысын тексеру- оқыту үрдісінің ең маңызды бөлімінің маңызы. Білім ,білік дағдыны тексерудің басты мақсаты- оқушының үлгерімін үнемі қадағалау.

Жүйелі түрде тексерудің диагностикалық, білім беру және тәрбиелік  маңызы өте зор .

Оқушылардың білім дәрежесі оны тексеру әдісімен де тығыз байланысты. Тексеру барысында бағдарлама талаптарында көрсетілген нәтижелер қаншалықты жеткізілгені анықталып , қорытынды нәтижесі дұрыс бағаланады.

Дидактикалық  белгілеріне қарай білімді тексеру: күнделікті , алдын-ала, қорытындылау деп бөлінеді.

Әдістеме бойынша ауызша , жазбаша , эксперименттік деп аталады.

Алдын-ала тексерудің мақсаты- жеке материалды игеруге қажетті білім , білік , дағды деңгейін анықтау болып табылады.

Күнделікті тексеру мақсаты- мұғалім күнделікті жұмыс барысында  пән бойынша әрбір оқушының білім , білік және дағдысын жекелей тексеру.

Мерзімді тексеру. Бұл оқушылар білімін күнделікті тексеру нәтижесі ескеріліп жүргізіледі.

Қорытынды тексеру мемлекеттік емтихандарда жүргізіледі.

Тест тапсырмаларының негізгі төрт түрі бар :

  1. Жабық тапсырма, мұнда оқушы ұсынылған нұсқалардан бір не бірнеше жауап таңдайды.
  2. Сәйкестікке тапсырма
  3. Жүйелікті дұрыс белгілеуге тапсырма ( бірізділікке келтіру).
  4. Ашық тапсырма , мұнда оқушы жауапты өзі құрастырады.

Тест – оқушылардың білімін салыстыруға , мұғалім әдістемесінде жіберілген олқылықтарды ашып көрсетуге , білім беру үрдісінде оқушылармен жеке жұмыс жүргізуге , әр түрлі оқу әдістерін салыстыруға мүмкіндік туғызады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушымен жеке жұмыс түрлерін көбейту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының ой-өрісінің дамуын арттыру.       Ақпараттық білім  көзін ашу.

 

 

 

 

Мониторинг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест тапсыруға оқушыларды дайындау үшін мынандай түрлендіру жұмыстарын жүргізуге болады:

 

  1. Логикалық тест . ( жеке оқушы жұмысы )
  2. «Ойлан тап.» Адасқан нысанды сәйкестендір .
  3. «Кім жылдам» . Белгісізді тауып, кестені толтыр.
  4. Географиялық әр сынып бойынша тарауға , бөлімге байланысты тест құрастыру.

Мысалы: 5-сынып . Жаратылыстану.

6-сынып . Физикалық география.

7- сынып.

8-9 сынып. Қазақстанның физикалық -экономикалық  географиясы.

10-11 сынып. Дүние жүзілік экономикалық  география.

  1. Өткен сабақтарды қайталау. Жауаптар бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар

арқылы көрсету.

Мысалы:

 

 

 

6.Реле сұрақтары. Тақырыптық сұрақтар тізбегі.

  1. «Сандар сөйлейді». ( сандар көрсетіледі, оқушы ауызша жауап береді).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестік тапсырмаларды орындауға қойылатын талаптар.

 

  1. Бүкіл сыныпқа тарауға қатысты материалдар мазмұнынан сұрақтар қойып, оқушылардың ой жылдамдығы факт нақтылығы, логикалық ойлау жүйелілігінің бірізділігі тәрізді қасиеттері саналады.

 

  1. Ең тез және нақты жауап беру.

 

 

  1. Тест нұсқасы бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар арқылыкөрсету.

 

  1. Оқушы жан-жақтылықты , ұқыптылықты , ізденушілік қабілетін іске асыру керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест құрудағы алға қоятын мақсатым.  

 

  1. Логикалық түрінің дұрыс бағыты.

 

  1. Тест түрінің дұрыстылығы.

 

 

  1. Ойдың тиянақтылығы , бірізділікке келтіру.

 

  1. Жауап беруде нұсқаның дұрыстығы.

 

 

  1. Тапсырма элементтерінің дұрыс ұйымдастырылуы.

 

  1. Бағалаудың тәртібін сақтау.

 

 

  1. Бақылау, байқау, зерттеуде тұлғаның білім сапасын жоғарылату.

 

  1. Күтілетін нәтиже. Оқушының ҰБТ-да жақсы нәтиже көрсетуі.