Температура. Оны өлшеу тәсілдері. Термометрдің түрлері. Температураның шкаласы

 

Сабақтың тақырыбыТемпература. Оны өлшеу тәсілдері. Термометрдің түрлері. Температураның шкаласы
МақсатыДененің жылулық күйін сипаттайтын негізгі физикалық шама ретінде енгізу, өлшем бірлігін және өлшеу әдістерін білу.

 

Жұмыс нәтижесіТемператураны өлшеу үшін термометрді  қолданып, әртүрлі шкаламен өлшеуді үйрену.
СілтемеБ.М.Дүйсембаев, Г.З.Байжасарова, А.А. Медетбекова Физика. 8-сынып. Алматы «Мектеп» 2012 жыл. 12-18 беттер.
Әдіс-тәсілдерФормативтік бағалау,  өзін-өзі бағалауға ықпал ету.Жаңа әдіс – тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау.  АКТ слайдтар
РесурстарПостер,оқулық, слайд,мұғалімге арналған нұсқаулық,АКТ, стикерлер, флипчарт, маркерлер
Сабақтың өтілетін уақыты45 минут

 

Сабақ жоспары
  1. Ұйымдастыру:  топқа бөлу, мақсат қою
  2. Сабақ барысы:  Блум таксаномиясы бойынша
  3. Рефлексия
  4. Үйге тапсырма

 

Үйге тапсырмаЕК § 2
Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

МақсатТапсырма түрі.

Түрткілер.

НәтижеБағалау
критерийлердескрипторҰпайЖиынтық баға
БілуҮй тапсырмасын сұрауда әр топқа таратпа қағаздарын беру арқылы білімін анықтау

 

Қызығушылығын ояту.

Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін «Шашу» әдісін пайдаланып, 4 топқа бөлемін.

Таратпа қағаздары

Таратпа қағаздардағы түрлі тапсырмалар жасау арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.Білім деңгейін зерделеу

 

Тапсырма толық жасалды3
Тапсырма жартылай жасалды2
Тапсырма жасалмады1
Түсіну 

Стратегияларды жүйелі қолдану   арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру)

Арқылы тақырыптың идеясын түсіну

Мағынаны тану

Топтық жұмыс

 Сабақтың барысында негізгі идеяны ашу үшін оқушыларға бағыт беру,түрткі болу,жаңа тақырыпты талдауға,ой қорытуға,нәтижеге жетуге жетелеу. Экранда көрсетілген суретті көрсету арқылы эксперименттік талдау жасап сабақтың мағынасын ашады.

Ойын жеткізеді, түсінігі кеңейедіТақырыптың басты идеясын табуТапсырмаларды толық орындады3
Тапсырмаларды жартылай орындады2
Мүлдем орындай алмады1
ҚолдануТақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Әр топқа 1(2,3,7,8) есептер.

Ж.д: 1 тапсырма

 

Сергіту  «Сандар сөйлейді»

Теорияны тәжірибеде үйлестіре  аладыІс-тәжірибеде үйлестіре алдыЕсептерді толық орындады3
Есептерді жартылай орындады2
Орындай алмады1
Талдау Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,

ой шешімін табу.

Сұрақтар қою арқылы пікірталасқа түседіСалыстыру арқылы пікірталасқа түседі.Пікірталасқа түсудиалог құрып,қорытынды жасайды3
тек диалог құрайды2
жұмысқа қатыспайды1
ЖинақтауЖұмыс туралы алған білімдерін жинақтайдыТоптарға  тапсырма беру.

Сәскестендіру кестесі

Еру960 F
Қайнау00 С
Адам денесінің темп2120 F
Судың қайн.нүк1000 С
Білімдерін жинақтайды, сараптайдыЖағдаяттан шыға білу құзыретіТолық шықты3
Қиналды2
Шаға алмады1
БағалауДүниетанымын кеңейту.Экперименттік тапсырмаОйланып шешім қабылдайды, ізденеді.«Бағдаршам» арқылыКреативті3
Ойы жүйелі, тың ойлы емес2
Жалпыға ортақ ой1