«Сыни тұрғыдан ойлау арқылы баланың бойында метасананы қалыптастыру»

 

Тақырыбы«Сыни тұрғыдан ойлау арқылы баланың бойында метасананы қалыптастыру»
 

 

 

Мақсаты

Сыни тұрғысынан ойлауды сабақтарында пайдалану, іс – әрекеттің жаңа түрлендірілген тәсілдерін енгізуге дайын жолдарын енгізу. Сұрақ қою арқылы, сыни ойлау.
 Күтілетін нәтижеСыни тұрғыдан ойланып, талдау, қорытынды жасау, бағалау, түсіндіру, логикалық байланыстың болмауын қамтамасыз етеді.
 Түйінді сөзСын тұрғысынан ойлау
 РесурстарФлипчарттар,маркер,стикерлер,тапсырманы арнауға арналған парақтар,корзина,видеоролик

 

Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдеріУақыт шеңберіКоучтың іс-әрекеті және қатысушылардың іс-әрекеті
Сәлемдесу2 минутҚал – жағдайларын сұрау.
Жағымды ахуал7 минутТопқа бөлу

Геометриялық фигуралар арқылы, психологиялық қасиеттерін айтып өту.

Миға шабуыл11 минут

 

 

Бейнефильм

 

Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңыздар?

Ой шақыру

Ассоциация» әдісі бойынша 

5 минут«Махаббат» туралы өздеріңіз білетін ақпараттарды жазу  әуелі жұпта талқылау, сосын шағын топта талқылау.
Миға шабуыл  25 минутПостермен жұмыс

Махаббат туралы бес жолды өлең шығару.

Т-әдісі

Махаббаттың зияны, пайдасы туралы.

РАФТ-рөлде ойнау.

Жағымды ахуал 25 минутАктерлік шеберлік

Ана

Дос

Отан

Рефлексия10 минутТаныстырылым.

«Сын тұрғысынан ойлауға үйрету»

Кері байланыс5минут 

Екі жұлдыз бір тілек

 

 

 

 

Фигура Жағымды Жағымсыз
Үшбұрыш*Өз соңынан ертер, топбасшы

*Жауапкершілікті өзіне қабылдайды

*Батыл

*мақсатқа жетуге жинақталған

*Істің мәніне бағытталған

*Жеңісті көздеген бәсекешіл

*Өзін  — өзі сенімді

*Намысшыл

*Жігерлі

*Өзімшіл

*Үзілді – кесілді, қарсы сөзді кешірмейтін

*Өзгенің сөзін бөлетін, шыдамсыз

*Арам, зұлым

*Менмен

*Атақ құмар

*Ұстамсыз

Шаршы*Мұхият, жинақы

*Ұсақ – түйекке ұқыпты

*Еңбексүйгіш

*Орынды, саналы (зерделі)

*Мағұлматты, білімді

*Табанды, өжет

*Шешімдерге берік

*Шыдамды

*Ұқыпты 

*Астындағы атын алтай ай іздейді

*Қиялы онша үлкен емес

*Адам жатырқайтын, салқын

Зигзаг*Өмірге деген творчестволық көзқараста болуы

*Теориялық тұрғыда ұстануы

*Сөз тапқыш, өткір тілді

*Турашыл

*Мәнерлі, бейнелі

*Аңқау

*Нақсыз

*Қара басын ойлайтын

*Мінез – құлқы құбылмалы

*Ұстамсыз

 

 

 

 

 

 

 

 

РАФТ

 

Роль – ұсынылған проблема бойынша өз қөзқарасын шығармашылық тұрғыдан көрсету.

 

Аудитория – сыныпқа ұсынылған проблема туралы өз елестеуін жеткізе алуы.

 

Форма – сыныптағы  оқушы – мен бірге терең талдау, шеберлігі.

 

Тақырып – оқыған мәлімет бойынша өз ойын талдау.

 

 

Махаббатсыз дүние бос

 

Махаббат – өзің үшін ғана емес, екінші адам үшін өмір сүре білу, өзің сүйген адамының қайғысына да, қуаншына да ортақ болу. Махаббат – адамға көп қуаныш әкелуші сезім.

Адам қалауының үш қайнары бар, олар:

-жан, сыны және тән.

Жан қалауынан – достық

Сана қалауынан – сыйлау

Тән қалауынан құмарлық туады.

Осы үшеуінің қосылуынан махаббат пайда болады.

 

Достық— адамдардың бір – бірін жаны қалап, шын жақын көріп, қалтқысыз сеніп, тілектес, мұраттас болуы.

Достық қуанышты екі еселеп, қайғының жартысын азайтады.

 

Бала – ата – ананың бауыр еті.

«Баланың табанына кірген тікен менің маңдайыма кірсін»- деп.

Өзімді алып, баламды аман қалдыр! – деп өздерін балалары үшін құрбан еткен.

 

Отанды шексіз сүйіп ардақтауға қоса, оны жауларынан жан аямай қорғау – әр перзентінің парызы міндеті де.

Отан – ана, басына іс түскенде, жан салып қорғамаған  азаматты азамат, халықперзенті деуге болмайды.

 

Өмір – мен үшін бәрінен қымбат. Махаббат – өмірден де қымбат, бірақ елімнің еркіндігі мен азаттығы үшін қажет болса, екеуін де құрбан етуге барамын.

 

«Табиғат – ана», «Жер – Ана» деп тіркес болу тегін емес.

Адам табиғатқа тәуелді болса, табиғатта адамға тәуелді табиғат адамды тудырса, адам табиғатты жаңғыртады