‘Judging by appearances’

Ағылшын тілінен сыныптан тыс сабақ

Тақырып: ‘Judging by appearances’

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ‘Judging by appearances’ тақырыбына байланысты білімдерін жүйелеу, және жазу, тыңдау дағдыларын дамыту, адамды суреттеу арқылы лексикалық бірліктерді қолдану.

Дамытушылық: Оқушыларды логикалық ойлауды, монологтық сөйлеуді дамыту. Оқушыларда бақылау, салыстыру, салыстырып қарау, талдау, басқаларды бағалау, жеке және топпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабаққа танымдық қызығушылығын дамыту, оқушыларды ағылшын тілін оқуына қызығушылығын тәрбиелеу.  Жеке және топпен жұмыс істеу қабілеті.

Сабақ әдісі: топпен жұмыс

Сабақ жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:
  2. Сәлемдесу
  3. Негізгі сабақ кезеңі:
  4. Тақырып бойынша фонетикалық жаттығулар
  5. Сөйлеу жаттығулары
  6. Жазбаша жаттығулар
  7. Тыңдау жаттығуы
  • Сабақтың қорытынды кезеңі:
  1. Сабақты қорытындылау
  2. Ұпайларды санау

 

Сабақ барысы:

(Слайд № 1)

— Good morning, boys and girls!

— Glad to see you.

— How are you today?

— I’m fine, thanks. Sit down, please.

(Слайд № 2) Today we will speak about “Describing people” at our lesson. We’ll learn new words describing our friends, relatives, neighbors and different persons in articles. We’ll listen to the conversation between policeman and woman to know about bank robber personality. We’ll learn a lot of adjectives when we can speak about different people. I want you to practice writing skills.

First  of all I divide you into 4 groups. You will compete between groups. Tasks share on easy, average, and difficult. For each correct answer you get points. At the end of the lesson which team will has  the most points that team will be a winner and will get excellent marks.

(Слайд № 3 )Now, let’s start our competition. Look at the screen. The first task is belongs to a pronunciation. Are they pronounced  /ei/ or  /ai/? You should put the words in the correct column.

(Слайд № 4 )In the second task you should practice saying the sentences.

The teacher will count points of each groups. The continue the game.

(Слайд № 5) Now let’s do the next task. The  tasks of average complexity. You have to read the first paragraph of the article and answer the questions.

(Слайд № 6) And the task on the second average exercise: You should read the rest of the article. And answer to these questions.

 

(Слайд № 7) Well now, the third exercise of average tasks: Look at the highlighted words in the text and choose the correct meaning.

 

(Слайд № 8) Look at the blackboard to learn some rules. How words work… Look at two sentences from the text: Once I had a passport photo where I looked really hideous. I looked like an elegant film director.

You can use the verbs look and look like to talk about a person’s appearances.

  • Use look+adjective (or an age).
  • Use look like+a noun or pronoun.

 

(Слайд № 9) So you should complete the sentences with look or look like in the correct form.

(Слайд № 10) Here are some sample sentences and phrases for describing people in English. Let’s do it. Now fill in the missing phrases.

(Слайд № 11) In this task you have to match the sentences and pictures A-C.

 

(Слайд № 12) So in the next exercise you should match the sentences and pictures.

(Слайд № 13) These are general adjectives. Are these adjectives positive or negative? Are they used for men, women, or both? Please, write M, W, or B on each word.

 

(Слайд № 14) The task at last. The most difficult task is listening task.  Look at the four men and listen. You should find which one is the bank robber?

(Слайд № 15) This is the end of the lesson. Let’s count points of each group and know the winner.