Жапониядағы феодалдық құрылыс
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §25. Жапониядағы феодалдық құрылыс
Сабақтың мақсаты:
- Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы, мемлекеттің саяси құрылысы шаруалардың жағдайы,біртұтас мемлекеттің құрылуы туралы мағлұмат беру;
- Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
- Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Крест жорықтарының басты себебі қандай?
- Бірінші крест жорығы қашан болды, оған кімдер қатысты?
- Крест жорықтарының салдары қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы
- Саяси құрылысы
- Шаруалардың жағдайы
- Қалалардың дамуы
- Біртұтас мемлекеттің құрылуы
ХІ-ХІІІ ғасырлардағы Жапонияның саяси құрылысы
Микадо | Сегун |
Ең жоғарғы билік және барлық жер иелігі. ХІ-ХІІІ ғ-да императорлық билік әлсіреді | Микадоның бірінші министрі, уәзірі. Әскери топ, қолбасшы |
Ел билігін мұрагерлікпен қалдырып отырды | Самурайларға басшылық етті. Өкімет басшысы, билікті мұрагерлікпен қалдырып отырды. |
1199 жылы үкімет билігі Сегун Ходзе Токимасаға өтті. Жапонияда әскери-феодалдық мемлекет құрылды |
Сабақты бекіту:
- «Самурай» деген сөз нені білдіреді?
- Жапонияның саяси құрылымы қандай болды? Сегун дегеніміз кім?
- Шаруалар көтерілісінің негізгі талаптары қандай болды? Халық жиналысы қандай мәселелерді шешті?
- Жапон халқының ежелгі қолөнері несімен әйгілі болды?
- Жапонияда бір орталыққа бағынған мемлекет құру үшін күрескен адамдарды атаңдар
- Жапонияның оқшаулану саясатын қалай түсінуге болады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 25. «Жапония» деген тақырыпта эссе жазып келу.