Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру

Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

Квадрат түбірлердің ұарапайым ұасиеттеріне қосымша қасиеттерді қарастыру арқылы оқушылардың квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіре білу бейімділіктерін деңгейлеп оқыту арқылы қалыптастыру.

Сабақтың түрі: деңгейлеп оқыту.

Пайдаланылатын көрнекіліктер: ауызша және жазбаша орындауға қатысты деңгейлік үлестірмелі корточкалар, формула жазылған кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Ауызша тапсырмалар. Тақтаға бірнеше есептер ілінеді, оқушылар кезектесіп жауап береді.

  1. √64 √(7,2)2    3.√|-1,8|2      4.√(х-2)2              5. √4m2+4m+1

6 . 2/√2         7. 2х/√х          8. (√5/√15)2            9. (√5+√3)(√5-√3)

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Квадрат түбірдің қасиеттерің қайталау арқылы жаңа сабақты бірнеше мысалдар келтірумен түсіндіремін.

1-мысал. √15-√60+3√135 өрнегін ықшамдау қажет.

√15-√60+3√135=√15-√4*15+3√9*15=√15-2√15+9√15=8√15

2-мысал   бөлшегін қысқарту керек. Ол үшін бөлшектің алымын а2-5=а2— (√5)2=(а-√5) (а+√5) етіп түрлендіріп,

==

Теңдігін аламыз

3-мысал а>3 деп алып

өрнегін ықшамдау керек.

Шешуі: теңдігін ескере отырып, берілген өрнекті түрлендіреміз:

=  = ==|а+1|=а+1

ІV. Жаттығуларды орындау

А тобы:    № 145, № 148 тақ нөмерлері, №152

В тобы:    №146, № 149 тақ нөмерлері, № 166

С тобы:    № 147, № 150 тақ нөмерлері, №157

Бірнеше есептер тақтаға, қалғаны өз беттерінше орындалады.

  1. Өзіндік жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар таратылады.

Өрнекті ықшамдауға есептер беріледі.

VІ. Үйге тапсырма

А тобы:   №148 жұп номерлері, №151

В тобы:   №149 тақ номерлері, №158    №161

С тобы:   №150 тақ номерлері, №169

VІІ. Қорытынды. Квадрат түбірдің қасиеттерін қайталап еске түсіру

VІІІ. Оқушыларды бағалау. Барлық есепті дұрыс шығарған оқушыға

А тобына – «3» деген баға, қосымша есеп шығару арқылы «4» қойылады

В тобына —  «4» деген баға, қосымша есеп шығару арқылы «5» қойылады

С тобына — «5» деген баға қойылады