Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар..Қиық конустың бүйір бетінің ауданы.

53

 

Сабақтың тақырыбы.№5 Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар..Қиық конустың бүйір бетінің ауданы.
Күнтізбелік жоспар,оқулық А.Н.Шыныбеков
Сабақтың мақсаты: Білімділік: дегеніміз не? Айналу денесі дегеніміз не?Қиық конус  деп қандай фигураны айтамыз.  Анықтамасын, элементтерін, бетінің ауданын білу.  Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не?

Тәрбиелік:Оқушыларды ұқыптылыққа,жинақылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық.Геометриялық  есептер шығаруда  білік дағдыларын қолдану,ұштастыру.ойлау  қабілеттерін дамыту.

Оқыту нәтижесі: Конус,қиық конусты ажырата білу. Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не?

Қиық конустың негізгі формулаларын білу Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не?

-Анықтамасын, элементтерін, бетінің ауданын білу.

-Тақырыпты меңгерту

-топпен жұмыс жасала отырып,бір-бірімен пікір алмасу

Түйінді ойлар   — Конус,қиық конусты ажырата біледі, Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустарды біледі.

Конустың,қиық конустың  элементтерін таба біледі.

— Бүйір бетінің ауданы,толық бетінің ауданын  таба  біледі.

-Осьтік қимасының ауданын таба біледі.

-Негізгі ұғым  мен формулалар арқылы  есептер шығара алады.

 

Уақыты Әдіс-тәсілдер Ресурстар Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
3мин Ұжымда жағымды ынтымақтастық  атмосфера құру. Шаттық  шеңберін құру

 

Ақша  арқылы топқа бөлу 5000тг,1000тг, 10000тг
3 мин Миға шабуыл Қайталау білім анасы

 

Сұраққа жауапбереді
5мин Практикалық  тапсырма Интерактивті тақта Фигура бөліктерін құрау

 

  1.Конус

2.Конустың жазбасы,

3.Қиық конус

 

10мин  Постер қорғау Конус, конустың жазбасы,қиық конус

.

Фигура бөліктерін құрау

1.Конус, 2.Конустың жазбасы,

3.Қиық конус

H-биіктік,R-табан радиусы

5 мин Ой қозғау слайд Қиық конустың элементтерін табады және негізгі формуларын жазады.

S=ПR  S=RLП

S=ПR+RLП

5мин Мағынаны тану Электрондық оқулық Қиық конус:Анықтамасы, элементтері, осьтік қимасы, бүйір беті, толық бетінің формулаларын білу.

Конусқа іштей және сырттай сызылған пирамида

 

Оқушылар тақтамен  жұмыс жасап формулаларды дәптерге жазады.

S

Оқулықпен жұмыс Тақырыпты талдау:№198,№196

 

 

 

Негізгі формулалар арқылы жұмыс жасайды.

Оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Топ басшылары тексереді.

 

5мин Топтық тапсырма Таблица Сәйкестікті тап(Формуланы сәкестендір)

 

Топ басшылары бағалау парағын толтырады
2 мин Сергіту сәті

Сөз жұмбақ шешу, жұмбақ шешу

Жұмбақ

Басқа кисең бөрік,сәнді сұлу көрік

Мініп алып сегізді,барайын қайда

дегізді

5мин

 

Синквеин әдісі 1.Зат есім. Не?

2.Сын есім. Қандай?

3.Етістік.Не істеді?

4.Конус сөзіне синоним құра

5.Сөйлем  құра.

1.Конус.2.Геометриялық фигура.

3.Тік бұрышты үшбұрыштың бір қабырғасынан  айналады

4Айналу денесі.

5.Тік бұрышты үшбұрыштың бір қабырғасынан айналғанда шығатын фигура конус д.а.

 

2 мин

 

 

Кері байланыс. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша  өз пікірлерін  стикерге жазып жеміс ағашына жапсырады.
Бағалау Бағалау критерийлері

Қайталау білім анасы

Постер қорғау;

Есептер шығару;

Сәйкестікті тап;

Сергіту сәті:

Синквеин әдісі

 

Топ басшылары бағалау парағын толтырады,

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Үйге тапсырма№202,204