Ромб және оның қасиеттері мен белгілері

Сыныбы  8Күні   02.10
Сабақтың тақырыбыРомб және оның қасиеттері мен белгілері
МақсатыРомб және оның қасиеттері мен белгілері туралы түсінік алу, есептер шығара білу
Күтілетін нәтижеА. Ромбының анықтамасын біледі.

В. Ромбының қасиеті мен белгілерін біледі, есеп шығара алады.

С. Күрделі есептер шығара алады.

Керекті жабдықтарАКТ мүмкіндігі, оқулық, презентация, әдістемелік құралдар, үлестірме парақтары, бояу қарандаштар, бағалау парақтары
                                                                       Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдеріМұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
КіріспеАялы алақан тренигі бойынша сәлемдесіп, сәттілік тілеу. Жұпқа бөлуСәлемдесіп бір-біріне сәттілік тілейді.

Дайын жауабы арқылы есептерін тексереді. Өзін-өзі бағалау

Тұсау кесерӨткенді қайталау арқылы  жаңа сабақты меңгеруін

ұйымдастыру. Оқушыларды жұптап жұмыстандыра отырып оларға түрткі сұрақтар қою

1.Параллелограмм анықтамасы

2.Параллелограмның қасиеттері

3.Параллелограмның белгілері

4.Параллелограмның периметрін табатын формула

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын құру.

Оқушылар жұптаса отырып қойылған сұрақты оқулық арқылы еске түсіріп талдау жасайды.

Сабақтың мақсатын құрады.

 

 

 

Негізгі бөлімЖұппен жұмыстана отырып диалогтық оқыту модулі бойынша жұмыстанады, зертеушілік әңгіме, топтық әңгіме, жоғары деңгейлі сұрақтар беру.

Ромбының анықтамасын қасиеттері мен белгілерін қарастыру. Оқушыларға сұрақ қойып ромбының қасиеттерін айтқызу.

1.Ромбының қарама – қарсы бұрыштары тең

2.Ромбының бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 1800 қа тең.

3.Ромбының диагональдары қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінеді

4.Ромбының диагональі оны өзара тең екі үшбұрышқа бөледі.

Ромбының белгілерін өздеріне дәлелдету, есептер шығарту №41-44 ауызша, №48,51,97,98

Жұппен талдау жасап, бір-біріне түсіндіреді, сұрақтарға жауап береді, ойларын А3 форматына түсіреді, әр жұп өз постерін қорғайды. Ромбының қасиеттері мен белгілерін өздері зертеушілік әңгіме жасай отырып дәлелдейді,дұрыс дәлелдемені дәптерге барлық оқушылар түсіреді.

Есептер шығарады: №41-44 ауызша

I жұп № 97

II жұп  №48

Жұпта шығарып, есепті талдайды, қарсы жұп қателерін түзетеді.

№48,51,97,98 барлығы бірге орындайды, өзара бағалайды. Бағдаршам әдісін қолданады.

ҚортындыАрасындағы айырмашылық салыстырады; ыстық орындық әдісі бойынша сұрақтар беріледі.

№98, 110, 51 (2)

Арасындағы айырмашылықты көрсету үшін  салыстырады.

Өзара және өзін-өзі бағалау арқылы бағалау парағын толтырады.

Ыстық орындық әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді. №98,110,51(2)

 

 

 

 

№46. Тіктөртбұрыштың қабырғаларының орталары ромбының төбелері болатынын дәлелдеңдер.

Берілгені: АВСД тіктөртбұрыш

АК=ВК,  BN=NC, CF= , АН=

Дәлелдеу керек: KNFH-ромб

 

Дәлелдеуі: Екі катеттерінің теңдігі бойынша ΔNBK=ΔNCF=ΔHДF=ΔНАК .

Онда бұл үшбұрыштардың гипотенузалары да тең. KN=NF=FH=KH  қабырғаларының теңдігі бойынша төртбұрыш KNFH-ромб болады.

 

 

 

A
B
C
D
O

№47.

 

 

Берілгені:  ромб

<АВО-<ВАО=150

Табу керек: <АВС, -?

 

 

 

Шешуі: ΔАОВ- тік бұрышты үшбұрыш

<ВАО+<АВО=900

<АВО-<ВАО=150

2<АВО =1050

2<АВО=<АВС

<АВС=1050

=1800-1050=750

Жауабы: 750 және 1050

 

 

№49.

Берілгені: АВСД ромб

,

 

Табу керек: <А, <АВС-?

 

 

Шешуі: ΔАКВ- тік бұрышты үшбұрышта         АК= АВ  АК – катеті гипотенузаның жартысына тең болғандықтан <АВК=300 болады, ал <А=900-<АВК=900-300=600

бұдан  = 1200

 

Жауабы: 600 және 1200

 

 

 

 

№51.

Қабырғасы және диагоналі бойынша ромб салыңдар

Салу жолы:  2 жағдай қарастырамыз. d1=

  1. е сәулесін саламыз
  2. сәуледен =а кесіндісін өлшеп саламыз
  3. шеңбер саламыз, В€  болады
  4. жүргіземіз
  5. жүргіземіз
  6. деп белгілейміз. ізделінді ромб.

Ромб екенін дәлелдейміз. Салуымыз бойынша

бұдан  параллелограмм

болғандықтан  ромб

 

 

ІІ жағдай          d1=АС диагональі болса

  1. е сәулесін саламыз
  2. сәуледен =а кесіндісін өлшеп саламыз
  3. шеңбер саламыз, С€
  4. жүргіземіз
  5. жүргіземіз
  6. ізделінді ромб

 

 

№97

 

Берілгені:  ромб                                                 Шешуі: ΔАОВ- тік бұрышты үшбұрыш

<АВО:<ВАО=4:5                                                             <ВАО+<АВО=90 ;  <АВО:<ВАО=4:5           <АВО= 4* <ВАО/5

Табу керек: <А, <В-?                                                      4* <ВАО/5+ <ВАО =900     4* <ВАО+5<ВАО=4500    9 <ВАО=4500

<ВАО=500  олай болса, <А=500 *2=1000;   <АВО=4*500/5=400  <В=800

Жауабы: 800 және 1000

№98

Берілгені: АВСД ромб                                               Шешуі: P=4a, a=16/4=4 олай болса, АВ=4см,

P=16 см, h=2см                                          ΔАВК тікбұрышты үшбұрыш, ВК=1/2AB, болғандықтан <А=300 , олай болса <С=300

Табу керек:  <А, <В-?                               Сондықтан <В=(3600-600)/2=150 ,  олай болса <C=1500

Жауабы: 300 және 1500

 

 

 

 

 

 

 

 

O

 

№54.

Берілгені: АВСD ромб

АС=ВD

Дәлелдеу керек: АВСD квадрат

 

А                         D

Дәлелдеуі: <А=<В=900 екенін дәлелдеу керек. АВСD ромб болғандықтан ВD АС, ВО=ОD, ОА=ОС, ал шарт бойынша АС=ВD ендеше  ВО=АО,  демек   ΔАОВ- тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш, онда <ВАО=<АВО=450

Ал, <ВАD=2<ВАО=900

<АВС=2<АВО=900    дәлелденді

 

№56. Егер квадраттың қабырғасы 4,5 см-ге ұзарса, онда берілген квадраттың периметрі қалай өзгереді?

Шешуі: Берілген квадраттың қабырғасы а десек

Р=4а              а1=а+4,5

Р1=4а1

Р1=4(а+4,5) =4а+18=Р+18

Р1=Р+18

Жауабы: 18 см ұзарады

 

4) 2 есе қысқарса ше

Р=4а              а1= а

Р1=4а1=4∙ а= ∙4а= Р

Р1= Р

  Жауабы: периметрі екі есе қысқарады.

 

 

 

 

 

 

 

1.

Берілгені: ромб

А=500

Табу керек: -?

 

 

2.

Берілгені: ромб

=750

Табу керек: АВС-?

 

 

3.

Берілгені:  ромб

=55

Табу керек: -?

 

 

4.

Берілгені: ромб

 

=200

Табу керек: -?

 

 

 

 

 

5.

Берілгені: ромб

ОК ВС, ОР

Д/к: ОК=ОР