Кері пропорционал шамалар

Сабақ тақырыбы: Кері пропорционал шамалар

2.Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу тәртібі:

Кері пропорционал шамалар туралы түсінік қалыптастыру, тақырыпқа есептер шығару

3.Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:

Жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс

4.Сабақтың нәтижелері (Оқушылар білетін, түсінетін болады және жасай алады):

Білу:  Кері пропорционал шамалар  туралы  білетін болады (барлығы);

Түсіну: Кері  пропорционалдықтың  қасиетін түсінеді (барлығы);

Қолдану: Есеп шығаруда  ережені  қолдана алады (көпшілігі);

Талдау: Кері және тура пропорционал шамаларды  ажырата біледі  (көпшілігі);

Жинақтау: Кері пропорционал  шамаларға  мысалдар келтіре алады (кейбіреуі);

Бағалау:  Өзінің және өзгенің жұмысын бағалай алады (кейбіреуі)

  1. Өзіне оқыту үшін бағалау кіретін бағалау (әрбір оқушыны оқыту туралы білу):

Мадақтау, өзін-өзі бағалау, жұптарда өзара бағалау, топтарда өзара бағалау, бағдаршам әдісі

  1. Жоспарлау барысында әр оқушының сұраныс-талабын есепке алу:

Мен тапсырма мақсатына қол жеткізуге көмектесемін. Мен сондай-ақ қатарларды аралап шығамын.

7.Ресурстар мен жабдықтар (алдын ала тапсырыс беру қажет тех.құрылғылар тізімі): пауер пойнт, үлестірмелер, плакаттар

 

Сабақ барысы

БөлімМұғалім іс-әрекетіОқушылар іс-әрекетіРесурстар
Кіріс пеОқушыларды топқа бөлу

 

Стикерлерге ондық бөлшектер, жай бөлшектер және натурал сандар жазылады, сол сандар арқылы  топтарға отырадыСтикерлер, жұмыс парағы

 

Психологиялық тренинг «Көтеріңкі көңіл-күй»Оқушылар бүгінгі сабаққа тілегін жазып, бір-біріне береді
 

Тұсау кесер

 

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырамын және жұмыс жоспарымен таныстырамынОқушылар күн мен сабақтың тақырыбын жазады.

 

Үлестір ме қағаздар
Үй тапсырмасын сұрауТапсырманы жұптарда өзара тексеріп бағалайды
Негізгі     бөлімМатематикалық диктант /ортақ жеке жұмыс/

 

 

Жұмыс кері байланыс парақтары арқылы тексерілетін болады

Оқушылардан сұралатын болады, біліммен бөліседі

а) Сөйлемді толықтырыңдар:

«Екі қатынастың теңдігі…деп аталады»

«Егер бір шама бірнеше есе артқанда (кемігенде), екінші шама сонша есе артатын (кемитін) болса, онда мұндай шамалар … деп аталады»

«Натурал санды бөлшекке немесе бөлшекті натурал санға бөлу     үшін…»

«Картадағы кесінді ұзындығының оған сәйкес жер бетіндегі қашықтыққа қатынасын  … деп атайды»

Плакаттар, жұмыс парағы
Ой қозғау /топтық жұмыс/

1.      Кері пропорционал шамалар дегеніміз не?

2.      Кері пропорционал шамалардың қасиеті

3.      Кері пропорционал шамаларға мысалдар

 

Топ жұмысы бағдаршам арқылы бағаланады

Оқушылар топпен талқылайды. Талқылап болғаннан кейін тақырыпты топ баяндамашысы түсіндіреді.
Оқулықпен жұмыс /топтық жұмыс/

1-топқа: №172 (1)

2-топқа: №172 (2)

3-топқа: №174

 

Оқушылар есептерді топта талықлап содан кейін тақтаға жазатын болады (Әр топтан орындығына стикер жапсырылған оқушы есепті тақтада шығарады)
Венн диаграммасы

Тура және кері пропорционал шамалар

Бөшкеден шыққан басқатырғылар /топтық жұмыс/

№1. Жылдамдығы 75 км/сағ поезд екі қаланың арасын 6 сағат жүрді. Поезд осы аралықты 5 сағатта жүріп өту үшін қандай жылдамдықпен жүруі керек?

№2 Кітапта 132 бет бар. Бір бетте 40 жол, бір жолда 27 әріптен жазылған. Егер бір бетке 48 жол, бір жолға 30 әріптен жазылса, осы кітапта неше бет болар еді?

№3 Дайындалған мал азығы 75 сиырға 184 күнге жетеді. Егер сиырлар саны 40 сиырға өссе, осы дайындалған мал азығы неше күнге жетер еді?

Оқушыларға бөшке ішіне салынған есептер беріледі.
ҚорытындыБақылаушылардың, топ басшылардың пікірін тыңдау.

Түсінбеген 1 сұрағын стикерге жазуды тапсыру

Топ жетекшілері сабақ басында қойылған критерийлер бойынша өз тобын және басқа топтарды бағалайтын болады.

Сонымен бірге оқушылар сабақ рефлексиясын және сабақ барысында түсінбеген 1 сұрағын стикерге жазып тапсырады.

Бағалау парағы