Оралхан Бөкей «Қар қызы» повесі

Сабақтың тақырыбы:  Оралхан Бөкей «Қар қызы»  повесі

Сабақтың мақсаты:

І. Белгілі жазушы – драматург  Оралхан Бөкей шығармашылығымен таныстырып,   «Қар қызы» повесі туралы мағұлмат беру. Жазушы повесінің негізгі идеясы мен көркемдік ерекшелігін талдай отырып, қаламгердің өзіндік шеберлігін таныту.

ІІ . Оқушылардың білімді өз ізденістерімен игеруіне түрткі жасай отырып, шығармашылық ізденістеріне жол ашу,   мәтінді талдауға дағдыландыра отырып, көркем сөйлеуге,  әдеби тілдерінің дамуына ықпал ету. Білім деңгейлерін оқушылық деңгейден шығармашылық деңгейге көтеруге түрткі жасау.

ІІІ. Адамзат әдебиетінің байлығынан рухани бастау алуға, оны құрметтеуге баулу. Оқушылардың бойында адамгершілік қасиеттерін қалыптастыра отырып, «жаманнан жиреніп, жақсыдан үйренуге», ұлттық болмыстарының қалыптасуына, өз Отанының ұлтжанды азаматы болуға, достыққа баулу.

Сабақтың түрі: Іздендіру сабағы.

 Сабақтың типі: жаңа білімді меңгеру, жүйелеу.

Оқытудың формалары: топтық, ұжымдық, индивидуалды форма

Сабақтың  технологиясы: Қ.Бітібаева әдебиетті оқытудың инновациялық әдістемесі технологиясы. СТО технологиясының элементтері.

Сабақтың жабдығы: Интерактивті тақта,портрет, слайд, О.Бөкей том жинақтары. Тірек – сызбалар, қима қағаздар.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: зерттеу, іздендіру, мәтінмен жұмыс, монолог оқу, инсценировка, ЛМКМ – логикалық мағынаға негізделген конструкторлық  модель құру.

 

 Сабақтың барысы, компоненттеріӘдіс тәсілдері. ТехнологиясыОқу жабдығы
 Ұйымдастыру кезеңі. 1) Сәлемдесу, сыныпты топқа бөлу. 2) Үй жұмысының сабақ барысында тексерілетінің ескерту («Қар қызы» повесін оқу, жоспар құру, мазмұндау, жеке оқушылардан шығармадан  берілген үзінділерді жатқа сұрау )

3) Мақсаттарын айқындау. ( ЛМКМ- нің бағыттарын беру, оны толықтыруды тапсыру)

 

І.Қызығушылық ояту.

1) Өткен сабаққа шолу.

— Оралхан Бөкей туралы не білесіңдер?

— Төменгі сыныптарда оның қандай шығармаларын оқыдыңдар?

— Өз беттерімен қандай шығармаларын оқыдыңдар?

— Жазушы шығармалары өздеріңе ұнай ма, ұнаса, неге ұнайды?

2)  Алдын-ала берілген тапсырмалар мен ақпарат жүйесі:

— «Қар қызы» повесі туралы ақпарат беру

— ЛМКМ – нің бағыттарын беру

 

 

ІІ кезең. Мағына ажырату.

Міндетті тапсырмалар.

Шешілетін мәселелер:

1.     Шығарманың түрі

2.     Жоспары

3.     Кейіпкерлері

4.     Көркемдегіш құралдары

5.     Шығарманың идеясы

6.     Қозғаған мәселелері

7.      Шығарманың тақырыбы

8.     Көңіл – күй

 

1)     Шығарманың түрі

—         Қазақ тілінде қандай стиль түрлері бар, және бұл шығарма қай стильге тән? Дәлелде.

—         Қазақ әдебиетінде тектің неше түрі бар, және бұл шығарма қай тек түріне жатады?

—         Қай жанрда жазылған шығарма?

2)    Жоспары:

—         Негізгі эпизодтарын таңдау

—         Мазмұндау, инсценировка жасау тапсырмаларын беру.

1 топ:  мысалы: 1 – жоспар бойынша инсценировка жасау, 3 – жоспар бойынша мазмұндау.

2 топ: 5 – жоспар бойынша инсценировка жасау, 8 – жоспар бойынша мазмұндау.

3)    Кейіпкерлері

Берілген кейіпкерлерге мінездеме беру.

1 – топ: Нұржан мен Аманжанға

2 – топ:  Бақытжан мен Қонқай шалға

НұржанАманжанБақытжанҚонқай

 

4)     Іздендіру, зерттеу бағытындағы топтық жұмыстар:

Мәтіннен көркемдегіш құралдарын тауып, оқу.(жеке оқушыларға берілген монологтарын жатқа оқыту)

І топ: Баяндау, монолог, теңеу

ІІ топ: Суреттеу, монолог, тұрақты сөз тіркестерін тауып, оқу.

Көркемдеуіш құралдарНақты мысал

 

ІІІ. Ой толғау

.І топ: Шығарманың идеясы.

  Мақал – мәтелдер, нақыл сөздер арқылы шығарманың идеясын айту.

Қозғаған мәселелері Проблемалық сұрақтар арқылы шығарманың көтерген мәселесін айқындау

—          Автор неліктен шығармасында Нұржан, Бақытжан, Аманжан сияқты кейіпкерлерін  әкесіз өскен балалар ретінде бейнелейді?

—         Шығармада Қонқай шал неліктен өзінің қылықтары , қылмыстары үшін жазаланбайтынына сенімді?

ІІ топ: Шығарманың тақырыбы Мақал – мәтелдер, нақыл сөздер арқылы шығарманың идеясын айту.           Қозғаған мәселелері

Проблемалық сұрақтар арқылы шығарманың көтерген мәселесін айқындау

 

—         Упрай бөлімше басқарушысы қыстың ортасында, қақаған аязда жас механизаторларды неліктен ит өлген жерге – Айыртауға  шөп әкелуге жіберді? Бөлімше басқарушысы  неліктен  мал азығын табудың басқа  амалын таппады?

Көңіл – күй

5)    Автор орындығы

І топ: Аманжан мен Бақытжан тағдыры.

II топ: Нұржанның тағдыры

Қар қызын суреттеу.

6)    Ой қорыту.

 

 

ІV. Бағалау

Бағалау парақтарына бағаларын қойып, қорытынды бағаларын шығару.

V. Үйге тапсырма беру.

«Алтайдың ақиық

жазушысы – Оралхан»  эссе жазу

 

 

Баяндау

 

 

 

 

Хабарлау.

 

 

 

 

Сұрақ – жауап әдісі.

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақ – жауап  әдісі, баяндау

 

 

Түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, пікірлесу

 

 

 

 

Іздендіру, зерттеу, талдау әдісі. топтық ізденіс.

Микро-мінездеме, модель құру. Дәлелдеме, ой қорыту.

 

 

 

Модель құру, дәлелдеу, мәтінмен жұмыс. Шығармашылық ізденіс.

 

 

Тізбектеп жазу, көрініс дайындау, мазмұндау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тізбектеп жазу,

Мінездеме беру.

Топтық жұмыс,

Мәтінмен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

Шығармашылық  ізденіс, жеке оқушыларға берілген тапсырмалар бойынша жатқа монолог оқу, сұрақ – жауаптар.

 

 

Топпен жұмыс, пікірлесу. Повестен үзінді оқыылады.

 

 

 

 

 

Ой толғау.

 

 

Берілген мақал – мәтелдердің ішінен тақырпты ашатын мақал – мәтелдерді таңдап, іріктейді.

 

 

 

Ой толғау.

 

 

 

Ой қорыту.

 

 

 

 

СТО технологиясы

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірін-бірі, өзін-өзі бағалау, коррекция жұмысын жүргізу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті қима қағаздары

 

 

Модель сызбасы мен бағыттарын беру.

 

 

 

 

 

О.Бөкей суреті, тірек сызба  слайд арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Модель бағыты көрсетілген сызбаны, мәтін беру.

 

Қима қағаздар: кесте, көмек – нұсқаулар,тірек сызбалар; Оқулық, түрлі – түсті қарындаштар.

 

 

 

 

Сызба үлгісі

 

 

 

 

 

 

Әр топқа көрініс ценариі ұсынылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, кесте толтыру

 

 

 

 

 

 

 

 

Көмек-нұсқаулар.

Мәтінмен жұмыс. Слайдтар.

 

 

 

Мәтіннен үзінділер, тапсырмалар беру.

 

 

 

 

 

ЛМКМоделі арқылы ойларын жүйелеу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кластер       сызбасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Модель бойынша өз ойларын қорытындылайды.

 


 

Бағалау парағы

 Оқушының аты-жөніӨзінің бағасыКөшбасшы

бағасы

Мұғалім Қорытынды баға
1

 

2

 

3

 

4

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Бағалау парағы

 Оқушының аты-жөніӨзінің бағасыКөшбасшы

бағасы

Мұғалім Қорытынды баға
1

 

2

 

3

 

4

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


 

Бағалау парағы

 Оқушының аты-жөні1кезең 2кезең3кезеңҚорытынды баға
1

 

2

 

3

 

4

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 Оқушының аты-жөні1кезең 2кезең3кезеңҚорытынды баға
1

 

2

 

3

 

4

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

КММ « Солоновка орта мектебі»                                               2013 – 2014 оқу жылы

 

 

 

 

 

                                      

 

Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ

Оралхан Бөкей

«Қар қызы» повесі

 

 

 

                                                                           11 – сынып 

Пән мұғалімі:   Г.Т.Жылкышинова

 

 

 

 

 

 


 


 

«Қар қызы»

повесі

Б2       Жоспары
Б1    Шығарма түрі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Б5    Шығарманың идеясы

 

Б6   Шығарманың тақырыбы

 

Б4     Көркемдегіш құралдар
Б8      Көңіл – күй
Б7 Қозғаған мәселелері
Б3     Кейіпкерлері