Мәтінді редакциялау және пішімдеу

76

 

Тақырыбы Мәтінді редакциялау және пішімдеу
Сілтеме Информатика. Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық.  Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов
Мақсаты Оқушылардың  білімін арттыру. Заман талабына сай жаңа технологияларды меңгерте  отырып құзіреттілігі терең оқушыларды дайындау.
Оқу нәтижесі: Сабақта жаңа әдіс тәсілдерді пайдалана отырып оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Түйінді идеялар: Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру.

 

Жаттығулар: 1. Сергіту сәті 2. Топтық жұмысты бақылау және бағалау 3. Деңгейлік тапсырмалар
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: топтық жұмыстар өзгенің пікірін құрметтей білу өзін-өзі және өзгені бағалау
Дереккөздер: Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық.   –Астана: «Арман ПВ» баспасы , 2013 ж, 224 -бет Интернеттен алынған ақпараттар қосымша дидактикалық материлдар
Оқуға арналған тапсырма: Оқулық 170  бет. § 22 оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. Оқулық  172 бет  Компьютердегі тәжірибелік  жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уақыты Стратегиялар Ресур-сы Сабақтың  мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс — әрекеті
4 м Ұйымдастыру

 

Топқа бөлу.  Боялған асықтарды таңдау арқылы

Кезекші сынып жайында ақпар береді.

Оқушылар құралған суреттеріне сәйкес топқа бөлінеді.

Топ ережесін құрады, топ құрамын тағайындайды.

1. топ басшысы

2. Спикер

3. Хатшы

4. Таймер.

 

 

 

Диалог

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын құрады Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілеп,сабақта сәттілік тілейді.
Ой қозғау

 

Миға шабуыл:

1.      WordPad

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Талантты және дарынды оқушылар өздерін көрсетуге мүмкіндік алады.
10 м Семантикалық карта

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, қосымша мәлімет

Мәтін үзіндісін ерекшелеу туралы ойланайық. Сендердің жауаптарынды тақтаға жазып қоямын.

—          Мәтінді ерекшелеу қандай құрылғылар арқылы  орындауға болады?

—          Тышқанның көмегімен мәтінді қалай ерекшелейміз?

—          Пернетақтаның көмегімен мәтінді қалай ерекшелейміз?

—          Қандай пернелер комбинациясын пайдалануға болады?

Сәйкестендіру

Ctrl+Home –таңдалған бұйрықтан бас тарту.

Page UP-бас әріптерді теру режиміне өту

Delete-курсорды құжаттың басына апару

Caps Lock-курсордың сол жағындағы сөзді жою

Esc-курсорды бір бетке жоғары апару

Insert-абзацты енгізуді аяқтау

Enter-курсордың оң жағындағы сөзді жою

Back Space-мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу.

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап беру арқылы тақтаға семантикалық картаны толтырады.

 

 

 

 

Ctrl+Home – курсорды құжаттың басына апару

Page UP- курсорды бір бетке жоғары апару

Delete- курсордың оң жағындағы сөзді жою

Caps Lock- бас әріптерді теру режиміне өту

Esc- таңдалған бұйрықтан бас тарту.

Insert- мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу.

Enter- абзацты енгізуді аяқтау

Back Space- курсордың сол жағындағы сөзді жою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15м

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

Оқулық

Кесте

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс:  Компьютердегі тәжірибелік жұмыс.

А деңгейі

Мәтінді  теріңдер

«Сәтемір хан »

 

В деңгейі

Мақалдар файлын ашыңдар:

 

С деңгейі

Сөздер файлын ашыңдар

 

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды. Бағалау критерилері бойынша өздерін бағалайды.

 

 

 

2 м Сабақты қорытындылау

 

 

 

 

 

Өзіңді тексер

Тест жұмысы Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
2 м Рефлек-сия «Бас бармақ» тәсілі бойынша

 

1 м Үйге тапсырма

24 — тақырып

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады.